Rostlinná alternativa retinolu. Důvody, proč používat bakuchiol

Rostlinná alternativa retinolu. Důvody, proč používat bakuchiol

Rostlinná alternativa retinolu. Důvody, proč používat bakuchiol

S tím, jak roste poptávka po kvalitní přírodní kosmetice, roste také zájem o to, dozvědět se o tom, co obsahuje, více informací. Jedou ze složek luxusní péče o pleť, která by vás rozhodně zajímat měla, je bakuchiol, který s pletí umí doslova zázraky.

Bakuchiol je rostlinná alternativa retinolu (syntetický vitamín A), pomáhá zlepšovat výměnu kožních buněk a stimuluje syntézu kolagenu, díky čemuž je pleť hladší a zářivější, jak dokazují studie. Oproti retinolu má nespornou výhodu, je totiž k pleti šetrnější, takže se nemusíte obávat podráždění.

Účinky na pleť má ale stejné jako zmíněný retinol. Pomáhá v boji proti jemným linkám a vráskám, dokáže si poradit s akné a jeho projevy, stimuluje tvorbu kolagenu, zrychluje regenraci pokožky a krásně pleť sjednocuje. Ale umí toho daleko více.

Bakuchiol se získává ze semen Psoralea corylifolia, známé také jako rostlina babchi, kterou například ajurvéda využívá již po staletí. Pochází z Indie a Srí Lanky. Rostlina se ale také hojně využívá v čínské medicíně – věří se, že dokáže léčit malomocenstvé a leukodermu. V čínské medicíně je také babchi ceněná pro své antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Užívání rostliny se doporučuje při kašli či jiných potížích dýchacího ústrojí, pomáhá čistit krev a stará se o normální funkci ledvin. Údajně prý také působí jako afrodiziakum. Teprve nedávno se ale bakuchiol stal běžnou složkou péče o pleť.

Bakuchoil zmírňuje výskyt vrásek a akné

Studie dokazují, že bakuchiol účinně bojuje s výskytem vrásek a drobných linek. Stejně tak pomáhá při hyperpigmentaci. Studie také naznačují, že bakuchiol je skvělým pomocníkem pro aknózní pokožku.

Díky tomu, že je bakuchiol také silným antioxidantem, jak pospisují některé studie  také dokáže “vychytávat” volné radikály a bojovat proti oxidačnímu stresu. Volné radikály vznikají jako vedlejší produkt látkové výměny, jsou to atomy či skupiny atomů, které mají nepárový počet elektronů – zjednodušeně řečeno, mají jeden navíc. Proto se chovají nestabilně, chtějí se totiž navázat na další atomy, kterým jeden elektron “kradou” – tím je přeměňují na volné radikály. Tento proces může spustit doslova řetězovou reakci, která vede k poškozování buněk. A přesně tomu umí antioxidanty zabránit. Dovedou se totiž párovat s volnými radikály a řetězovou reakci zastavit.

Bakuchiol také dobře funguje s kolagenem, stimuluje jeho produkci, která je pro pleť klíčová. Kolagen jako nejdůležitější bílkovina v těle má mnoho důležitých funkcí. Je důležitý pro svaly, kosti, chrupavky, vlasy, cévy, šlachy, zuby a pokožku. Kolagen pracuje jako jakési pojivo, které je pro tělo a jeho pohodu nezbytné. Vzhledem k tomu, že kolagen je základní složkou pokožky, pomoci může hned na několika úrovních. Jak ukazují studie, pravidelný přísun kolagenu zvyšuje elasticitu a hydrataci pleti, čímž zabraňuje vzniku vrásek. Vrásky, které už v obličeji máte, dokáže vyplnit tak, že se již neprohlubují. Doporučuje se proto bakuchiol zařadit do péče o pleť klidně už kolem 25. roku života, kdy začíná produkce kolagenu v těle klesat.

Bakuchiol se ale také postará o zlepšení tónu a struktury pleti, užívat ho mohou všichni, hodí se pro všechny typy pleti včetně té nejcitlivější, která trpí kožními problémy jako je ekzém či lupénka. Bakuchiol se je také vhodný do opalovacích krémů, vlasových přípravků a používá se také při alopecii, protože je schopný díky stimulaci kolagenu, podpořit růst vlasů.

Vitamínový elixír plný bakuchiolu

Rostlinná alternativa retinolu. Důvody, proč používat bakuchiol

Rostlinná alternativa retinolu. Důvody, proč používat bakuchiol

Pokud chcete bakuchoil vyzkoušet, naprosto skvělý se například Vitamínový elixír – suchý pleťový olej Bakuchiol & CBD. Tento suchý pleťový olej je plný vitamínů a živin, což se na pokožce projeví velmi rychle. Pleť hydratuje, sjednocuje její barvu a zbavuje ji vrásek. Díky éterickému oleji yuzu a bakuchoilu brání pokožku před oxidačním stresem a stimuluje tvorbu kolagenu, díky čemuž je plěť vyhlazenější a pevnější. 10 za studena lisovaných olejů působí na pleť jako regerační směs, která chrání pleť za každé situace.

zpět na všechny články

0
Košík