Achillova šlacha jako zdroj bolesti. Jak může pomoci kolagen?

Achillova šlacha jako zdroj bolesti. Jak může pomoci kolagen?

Přetížené, natažené či dokonce potrhané šlachy znají snad všichni aktivní sportovci. Jednou z nejpevnějších, ale zároveň nejnamáhanějších šlach v těle je Achillova šlacha. Jedná se o úponovou šlachu lýtkového svalu. A ta může potrápit každého z nás.

Achillova šlacha jako zdroj bolesti
Bolest tvz. Achillovky totiž vzniká z nejen z přetížení, ale také z nesprávného pohybového stereotypu, špatně zvolené obuvi či asymetrického zatížení při prudkém pohybu. Nové vědecké studie ukazují, že lidem, kteří  trpí tendinitidou, neboli zánětem Achillovy paty, by mohl pomoci kolagen.

Kolagen je jednou z hlavních bílkovin a stavebních prvků, které se v těle nachází. Dohromady tvoří kolagen 30 % tělesných bílkovin ve formě aminokyselin, konkrétně glycinu, prolinu, hydroxyprolinu a argininu. Kolagen funguje jako “lepidlo”, které v těle spojuje a také zpevňuje vše. Od pokožky přes vlasy, nehty, klouby, svaly, vazy, zuby, cévy a šlachy.

Kolagen jako doplněk stravy

Vzhledem k tomu, že s přibývajícím věkem tělo kolagenu produkuje méně, nastávají v těle změny jako přibývání vrásek, bolesti kloubů, vypadávání vlasů či právě problémy se šlachami. Šlachy trpí i vlivem nadváhy, ztuhlosti díky nárůstu sedavého povolání a nedostatečnému protahování.

V těle existuje 16 různých typů kolagenu, všechny mají svou úlohu, nicméně 80-90 % kolagenu v těle tvoří typy I, II a III.  Ačkoli jsou všechny formy v těle nezbytné, výzkum se zaměřuje nejčastěji na typy I-III, protože v těle zastupují největší procento kolagenové bílkoviny.

Kolagen typu I zpěvňuje především kosti, chrupavky, šlachy, zuby a je ho v těle nejvíce. Je to také typ kolagenu, díky kterému se buď dobře, nebo špatně hojí jizvy. Kolagen typu II zodpovídá za elasticitu chrupavky a umožňuje kloubům absorbovat nárazy. Kolagen typu III podporuje strukturu svalů, orgánů a tepen.

Kolagen jako doplněk stravy

Achillova šlacha jako zdroj bolesti

Jak ukazují studie, mohl by příjem kolagenu pomoci s bolestí při zánětu Achillovy šlachy. Doporučuje se například hydrolizovaný kolagen s kyselinou hyaluronovou. Nesmírně důležité je ale brát kolagen pravidelně, nejlépe nalačno a tak půl hodiny před jídlem. Díky tomu, že kolagenový prášek bez chuti a bez zápachu si jej můžete přimíchat do jakéhokoli nápoje. Na co byste zapomenout neměli, je doplnit zárověň s kolaganem do těla vitamín C.

Je totiž dokázané na tom, že aby se kolagen dobře a optimálně vstřebával, je zapotřebí právě vitamínu C. I proto je v Kolagen s kyselinou hyaluronovou na 3 měsíce obsažena vysoká dávka aceroly, která je velice bohatá na vitamínem C. Kromě aceroly je přidaná i kyselina hyaluronová (50mg), čekanková vláknina (inulín) a jemná, citrusová příchuť. Jelikož si užívání kolagenu žádá vytrvalost a pravidelnost (i proto se prodávají 3 měsíční kúry), je důležité, aby vám kolagenový drink chutnal dlouhodobě. Jemná citrusová příchuť svou chutí připomíná jen vodu s citronem, které se nepřepijete. Nápoj neobsahuje žádná sladidla či cukr a díky inulinu slouží i jako prebiotikum – tedy výživa pro důležité bakterie mikroflory.

Výsledky nečekejte ihned, ty první se dostaví až po měsíci pravidelného užívání. Co je pro šlachy ale nejdůležitější? Zařaďte do svého denního programu dostatek pohybu, během dne se několikrát protáhněte a tělo nepřetěžujte.

Inovovaný kolagen s pomerančovou příchutí! Kolagen drink s kyselinou hyaluronovou = pevná pokožka, která neochabuje. Od 25. roku života tvorba kolagenu a kyseliny hyaluronové, dvou pilířů pevné a hydratované pokožky, v našem těle každoročně klesá. A s nimi i rysy naší tváře. Nový inovovaný kolagen je ještě o něco účinnější. Na jeho chuti ani ceně se nic nemění, vaše pleť ale rozdíl jistě zaznamená. Stávající složení jsme inovovali a obohatili o nízkomolekulární kolagen, který je lépe vstřebatelný než běžné kolagenní peptidy a snáze se tak dostane do pokožky. Stejný efekt udělá už 1/4 původní doporučené denní dávky.