Menopauza: Péče o pleť v klimakteriu – vyživujte zevnitř i zvenku

Menopauza: Péče o pleť v klimakteriu

Pokožka má v každém období života ženy své specifické potřeby. Zásadním obdobím změn v životě každé ženy je jistě menopauza. Pokožka během klimakteria si zaslouží pozornost. Menopauza je sice zhruba ohraničena věkovým obdobím ženy, ne vždy se ale projeví přesně. Některé ženy může zasáhnout již těsně po čtyřicítce (výjimkou není ani určité procento ženy, které zastihne již před čtyřicítkou). Na trhu je mnoho přípravků vhodným pro ženy po čtyřicítce, či padesátce. Jaké jsou ale přesně ty, které bychom měli volit při menopauze a co se s naším tělem přesně děje?

Menopauza: jak se mění pokožka a co za to může?

Nejvíce se ženské tělo těší vysoké produkci ženských hormonů přibližně do 25. roku života. V této době bývá žena na vrcholu plodnosti a její pleť je v té nejlepší kondici. Bohužel po 40. roce už pleť povadá a  začínají se zvýrazňovat hluboké vrásky, pokožka povadá a ztrácí jas. Svou roli zde samozřejmě hraje i  genetika a  životní styl každé ženy. Pokud žena kouří, je ve stresu a nedbá o vyváženou stravu, ruku v ruce s tím samozřejmě strádá i pokožka. Toto období je takovou přípravou na menopauzu, která u   většiny ženy přichází mezi 45. – 50. rokem života.

Menopauza: jak se mění pokožka a co za to může?

V období menopauzy snižují vaječníky svou funkci a dochází ke snížení hladiny hormonů estrogenu a  progesteronu. Dochází též k výraznému poklesu prohormonu s názvem DHEA, což je takzvaný superhormon. Ten máme v sobě všichni. Zajišťuje, že je naše pleť mladá a svěží a máme dostatek sexuálního apetitu. Bohužel po menopauze ho tělo ztratí zhruba 90 %.

Naše pleť tedy nechtěně ztratí postupně „mládí“. Začne docházet k výraznému úbytku kožního mazu, pokožka se vysušuje, stává se slabou a ochablou. Začínají se tvořit kožní záhyby, pokožka se hůře obnovuje a  povadá.

Změny můžeme sledovat na vnitřní straně stehen, pažích, krku apod. Některé ženy si stěžují také na pocit svědivé pokožky, některé ženy v nástupu menopauzy mohou pocítit problémy s akné, přibývají rozšířené žilky.

Zvyšuje se také riziko osteoporózy, objevují se návaly horka, podrážděnost, deprese. Zkrátka celkově se ženy mohou cítit staře, unaveně a nepřitažlivě. Určitě je potřeba v tomto období dbát na rady lékaře, na své vlastní pocity a zvolit vhodnou hormonální či přírodní léčbu nežádoucích příznaků. Každá žena se chce cítit dobře ve svém těle.

Oxid hořečnatý je sůl, která kombinuje hořčík a kyslík. Tento typ magnesia se obvykle nepoužívá k prevenci nebo léčbě nedostatku hořčíku, protože některé studie uvádějí, že se špatně vstřebává v trávicím traktu.

Jak se cítit lépe v menopauze

Důležité je dbát o duševní pohodu. Pro dosažení optimální duševní pohody mohou pomoci přírodní přípravky, v některých případech ale také léky. Vhodné je dbát na stravu bohatou na fytoestrogeny. Jedná se o  přirozeně vyskytující se rostlinné sloučeniny, které mohou napodobovat účinky estrogenu v  těle, čímž vyvažují hormony.

Vhodné je lněné semínko, sójové výrobky, tofu, fazole bílkoviny. Vyzkoušet můžete i rostlinné bílkoviny ve formě konopných semínek. Na trhu je i mnoho potravinových doplňků bohatých na fytoestrogeny. Strava by měla být bohatá na vitamín D, vápník, proteiny, ovoce a  zeleninu. Určitě se vyplatí vyhýbat se kofeinu a alkoholu. Zařadit pravidelný pohyb je naprosto žádoucí. Určitě pomůže intenzivní práce, možnost práce na zahradě nebo třeba hormonální jóga.

Jak se cítit lépe v menopauze

Velmi prospěšným pomocníkem je CBD konopný olej. Ten má řadu velmi pozitivních vlastností, co pomohou příznaky a období menopauzy docela obstojně „přežít“. Rána či večery si můžete také ulevit naší přírodní bylinnou směsí Touha. Např. bylinka Muira Puama tlumí symptomy menopauzy a směs působí pozitivně při ztrátě libida a gynekologických obtížích.

Přírodní bylinná směs plná afrodiziak! Výjimečně silné adaptogenní byliny podporují fyzickou kapacitu, prokrvení pánevní oblasti u mužů i žen, podněcují libido a zvyšují touhu a výkony při sexuálním aktu. Touha si poradí s vyčerpáním a únavou, u žen má příznivý vliv na hormonální rovnováhu, u mužů podporuje zdraví močového a reprodukčního systému. Díky kotvičníku, skořici a kůry catuaby přispívá k sexuálnímu zdraví. (50g)