Lékořice výrazně potlačuje hyperpigmentaci. Pomoci ale může i u akné či podrážděné pleti.

Lékořice výrazně potlačuje hyperpigmentaci. Pomoci ale může i u akné či podrážděné pleti.

Sladké dřevo, které používali už faraoni, vyživuje pleť, zklidňuje ji, sjednocuje její tón a dokonale hydratuje. O jakém zázraku je to řeč? Budete se divit. Tohle všechno zvládne lékořice.

Buď ji milujete, nebo nenávidíte. S lékořicí to jinak nejde. Ale jedno je jisté – lékořice je s námi po staletí a přesně tak dlouho ji lidé využívají. Její účinky na sobě vyzkoušely už naše prababičky, které ji mimo jiné používaly právě pro krásnější pleť. Výluh z kořene lékořice je totiž známý především jako „zesvětlovač“ pleti. Navíc, a to je velmi podstatné, si lékořice rozumí i s velmi vysušenou pokožkou.

Pojďme se ale na lékořici podívat podrobněji. Člověk až žasne, co všechno dokáže. Jako lék používali lékořici už ve starověkém Egyptě. Z kořene se připravoval sladký nápoj pro faraony, který měl zdraví prospěšné účinky. Jaké?

Lékořice výrazně potlačuje hyperpigmentaci. Pomoci ale může i u akné či podrážděné pleti.

Lékořice jako mocný antioxidant

Lékočice a nachlazení

Kořen lékořice obsahuje téměř 300 sloučenin, ale jeho hlavní účinnou látkou je glycyrrhizin. Ten je zodpovědný za sladkou chuť kořene, stejně jako za jeho antioxidační, protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti. Tato látka se například využívá k léčbě refluxu. Jak to tak bývá, i některé velmi prospěšné látky mají ale své nežádoucí účinky, a tak se můžeme setkat i s takzvanou „deglycyrrhizinovanou lékořicí (DGL), z níž je glycyrrhizin odstraněný.

Současné výzkumy poukazují na využití kořene lékořice v medicíně. Lékořice může pomáhat například při při kožních onemocněních. Výsledky studieNová rostlinná biomedicína pro lokální léčbu dermatologických onemocnění naznačují, že extrakt z kořene lékořice může pomoci při různých kožních onemocnění – jako je například akné a ekzémy.

Ve studii z roku 2019 navíc vědci přišli s tím, že krém obsahující kořen lékořice, kořen hořce a extrakt z vrbové kůry je při léčbě příznaků ekzému stejně účinný jako 1% hydrokortizonový krém.

Jak už jsme psali výše, extrakt z lékořice, tedy z jejího kořene, může snižovat reflux a zažívací potíže a používá se tedy ke zmírnění příznaků gastroezofageální refluxní choroby (GERD) –  tedy refluxu, pálení žáhy a poruchy trávení.

 

Lékořice pro zdraví

Studie provedená v roce 2017 na lidech, kteří gastroezofageální refluxní chorobou trpí, ukazuje, že každodenní užívání kořene lékořice bylo při zmírňování příznaků po dobu 2 let účinnější než běžně užívaná antacida (Antacida jsou volně prodejné léky, které pomáhají neutralizovat žaludeční kyselinu. Antacida užívejte podle pokynů, abyste snížili riziko průjmu nebo zácpy. Mohou také zvýšit pravděpodobnost vzniku přecitlivělosti na potraviny. V některých případech mohou způsobit alergickou reakci, pozn. red.).

Extrakt z lékořice se také užívá u peptických vředů – tady pomáhá především látka glycyrrhizin. Peptické vředy jsou velmi bolestivým onemocněním, vznikají v žaludku, dolní části jícnu nebo tenkém střevě v důsledku působení bakterií H. pyloribacteria. Závěr studie z roku 2023 naznačuje, že flavonoid lékořice může pomoci zmírnit peptické vředy zvýšením produkce hlenu, snížením zánětu a zlepšením střevního mikrobiomu.

Před několika lety vyšla také studie popisující závěry vědců, kteří zkoumali 120 osob. Na základě pozorování došli vědci k závěru, že konzumace extraktu z lékořice ke standardní léčbě významně snížila přítomnost H. pylori po 2 týdnech.

Lékořice může zmírnit také problematické stavy horních cest dýchacích. Vědci v roce 2019 přišli s tím, že glycyrrhizinový extrakt z kořene lékořice může díky svým protizánětlivým vlastnostem pomoci zmírnit astma. Autoři také naznačují, že se může jednat o léčbu astmatu s nejmenším počtem možných vedlejších účinků. Studie ze stejného roku naznačuje, že čaj a extrakt z kořene lékořice může chránit před angínou. Lékořice také podle vědců svědčí dutině ústní. Závěry jedné ze studií ukazují na to, že lékořice může pomoci chránit před zubním kazem a pomoci léčit následující problémy ústní dutiny: afty, vředy, zubní kaz i parodontózu.

Lékořice výrazně potlačuje hyperpigmentaci. Pomoci ale může i u akné či podrážděné pleti.

Extrakt z lékořice a rozzářená pleť

Jednou ze superschopností lékořice, jak už jsme avizovali na začátku, je její schopnost pokožku zesvětlit. Odborně řečeno, lékořice má depigmentační vlastnosti. A to slušné. Mimo jiné, extrakt z lékořice může pleti pomoci stárnout pomaleji. Lékořice chrání kožní buňky před oxidací způsobenou ultrafialovým (UV) zářením, což následně snižuje tvorbu vrásek a zlepšuje pružnost a hydrataci pokožky.

Na pleť má lékořice blahodárné účinky i díky svým protizánětlivým vlastnostem. Pomáhá tak zmírňovat akné, ale může pomoci i při ekzémech či dokonce lupénce.

Díky tomu, že úspěšně pomáhá sjednotit celkový tón a čistotu pleti, viditelně potlačuje hyperpigmentaci pokožky a zklidňuje suchou a podrážděnou pokožku je ideální ingrediencí pro pleťová tonika, která mají při čištění pokožky nezastupitelnou roli. Jestliže toužíte po dokonalé pleti bez jediné chybičky, vyzkoušejte nové tonikum od značky Cannor Face Toner Neroli & Green Tea, které obsahuje samé přírodní látky včetně extraktu z lékořice.

A jak na to? Face Toner Neroli & Green Tea používejte ráno i večer, a to jako poslední krok čistící péče. Po odlíčení a stáhnutí Hydrofilního oleje či Čisticího balzámu naneste 2 pumpičky pleťového tonika na
vatový tamponek a pleť jemně dočistěte. Veřte, že si pocit čisté pleti užijete. Face Toner Neroli & Green Tea s extraktem z lékořice se postará o rozjasněnou, hydratovanou a sjednocenou pokožku, po které toužíme všechny.