STRAŠÁCI V KOSMETICE
Je to váš i můj příběh, neboť v současné době všichni sdílíme něco, co naši předkové v nesčetných generacích nesdíleli: naše těla jsou zamořena průmyslovými chemickými látkami.
Žít zdravě, ekologicky a minimalisticky. Jíst kvalitní „BIO“ potraviny nejlépe české lokální produkce. Trendy a hesla dnešní doby, která slyšíme každý den.
Mám radost, že se čím dál tím více lidí zajímá o to co jí a čím se maže, ale stále je co zlepšovat.
Důležité je si uvědomit, že to děláme PRO SEBE A SVÉ ZDRAVÍ. Nikoliv proto, že je to MODERNÍ a TRENDY.
Dospívající dívky často vůbec neřeší, čím se malují a jakou kosmetiku používají (tady prosím zakročte Vy jako rodiče).
MY, dospělé ženy, máme vše v našich rukou. Máme možnost volby.
Nejmenované značky, které používají nebezpečné suroviny, vám neřeknou jaký negativní dopad jejich produkt na vaši pleť bude mít. Jde jim pouze o prodej a výdělek. Používáním ropy, plastů, toxinů a dalších složek nikdy nebudete krásní a zdraví!
…To co NEVIDÍME, neznamená, že NEEXISTUJE…
Jak často používáte krémy na tělo, obličej, masky, šampony, kondicionéry, sprchové gely, zubní pasty a další… Denně? A vše dohromady? Nejprve si umyjete obličej, dáte si sprchu, poté si namažete tělo a ošetříte obličej denním krémem. Třešničkou na dortu je make-up a hurá celý den před vámi. Zatím co pracujete, bavíte se, vaše tělo tiše bojuje se stovkami toxických látek. V průměru je to 515 různých chemikálií, které si denně na sebe naneseme a nastříkáme. To vše dohromady absorbujete, s každým dalším použitým produktem se negativní účinky násobí. Tyto látky pomalu ale jistě způsobují nevratné hormonální změny, kožní potíže, alergie, jsou karcinogenní, … Škodliviny se usazují v organismu a znečišťují tělo. Přes kůži se dostávají do krve a lymfatického systému a tím pádem do celého těla. Mnoho přípravků způsobuje také ztenčení kůže a propustnost se tím pádem ještě zvyšuje.
Kosmetický průmysl nutně potřebuje změnu. Žijeme v době jedové.
Pokuste se chemikálie vyměnit za organické, 100% přírodní produkty.
Můžete začít těmi, které využíváte nejčastěji, každý den.
Každou radikální změnu je potřeba dělat postupně, pomalu a udržitelně.
Kterým látkám se tedy doporučuji hlavně vyhnout?
Parabeny
Mají chránit proti plísním, bakteriím a dalším škodlivým mikroorganismům a prodlužovat trvanlivost produktů. Jedná se o velmi silný alergen, který i v malém množství může vyvolat alergie a kožní záněty. Je součástí většiny krémů, mlék, opalovacích krémů včetně dětské kosmetiky.
Bohužel je vědecky prokázána i přímá aktivita estrogenů a rakoviny prsu ( hromadí se v mízních uzlinách) a ovlivňují hormonální hladinu v těle.
Minerální oleje a parafíny = ropa
Parafín a minerální oleje ucpávají póry a tím pádem dochází ke vzniku nečistot na pleti. Vytváří jakýsi neprodyšný film, který k pleti přilne a nedovolí kůži dýchat a vstřebávat jiné aktivní látky. Zhoršují schopnost eliminovat toxiny a podporují rozvoj akné. Zpomalují regeneraci a obnovu pokožky a růst nových kožních buněk. Je to ta samá látka, ze které je vyrobený váš motorový olej, nemrznoucí kapalina do auta či polystyren. To si na obličej dávat přece nikdo nechce.
Barviva
Velmi riziková jsou také různá chemická barviva, barvy z uhelného dehtu obsahující soli těžkých kovů. Dráždí kůži, zadržují toxiny v těle, a jsou taktéž prokazatelně karcinogenní.
Mikročástice
Máte doma peeling na obličej? Podívejte se, zda ve složení najdete polyethylen, polypropylen, PET, PMMA, PTFE nebo nylon. Ano? Pak váš kosmetický přípravek obsahuje statisíce malých mikroplastů, které obrušují a narušují vaši pleť. Následně znečišťují přírodu, řeky, moře, … Škoda, že nenáležíme k zemím, kde jsou již tyto mikroplasty zakázané.
Formaldehyd – bezbarvý plyn
Ačkoliv se jedná o známý a silný karcinogen, je součástí mnoha výrobků.
Obvykle se vyskytuje v laku na nehty, lepidle na řasy a v produktech na zjemnění a narovnání vlasů. Prokazatelně vyvolává citlivost a irituje pokožku.
Ftaláty
Mají toxické účinky na reprodukční ústrojí, mohou narušit hormonální systém. Jsou nevhodné hlavně pro malé děti, neboť mohou poškodit jejich reprodukční systém. I u dospělých ohrožují funkci jater a ledvin. Krom toho až trojnásobně zvyšují riziko vzniku alergií a astmatu. Najdeme je v kosmetice, šamponech a parfémech, ale i v některých hračkách či textiliích. Používají se i ke změkčování PVC. V kosmetice jsou využívány ke zvýraznění vůně, jako rozpouštědla nebo k denaturalizaci alkoholu.
Silikony
Hit dnešní doby, protože má vynikající vyhlazující účinky a usnadňují roztíratelnost produktů. Existuje mnoho druhů silikonů, mezi nejznámější patří například dimethicone nebo cyclomethicone. Používají se zejména ve vlasové kosmetice, také ale v make-upech a tělových olejích. Obalují vlasy silnou neproniknutelnou vrstvou, kdy nejsou schopny přijímat výživu. Zatěžují také pokožku hlavy a můžou se tvořit lupy jako přirozená ochrana kůže. Stejně neprodyšnou vrstvu vytváří i na obličeji. Pod vrstvou silikonů se pokožka více mastí, dehydratuje a dochází k ucpávání pórů a tvorbě akné a černých teček.
Dioxiny
hormonálně aktivní látky, pevně spojené s rakovinou. Pro tělo a orgány jsou silně jedovaté a tělo je nedokáže odbourat. Ve většině případů nebudou uvedeny na etiketě, ale jsou často obsaženy v antibakteriálních látkách, jako je Triclosan nebo PEG. Ženy a dívky, najdeme je zejména v tampónech.
V kosmetice více než jinde platí, že vyšší cena automaticky neznamená vyšší kvalitu. Dešifrovat složení kosmetiky není tak těžké. Stačí si jednou napsat seznam toxických látek a ten používat pořád dokola. V CANNOR tuhle “práci” máte vyřešenou, jelikož v celém portofoliu našich přípravků nic takového rozhodně nenajdete.