Lidé po něm mají jasné oko a koně lesklou srst. Tak přesně to se o rakytníku řešetlákovém říká v Asii, odkud pochází. Dnes už tento okrasný keř najdeme v Evropě i v Severní Americe, kde je hojně rozšířený. Rakytník patří k léčivým rostlinám s vysokou biologickou aktivitou a jeho účinky jsou vyzdvihované v tradičních medicínách po celém světě.
Rakytník řešetlákový je nejznámější díky obsahu esenciálních mastných kyselin, ale plody a semena jsou také bohaté na vitaminy A, B, C, D a E a na minerály jako je železo, hořčík, zinek a měď. Plody rakytníku jsou plné vitamínu C – lidskému organismu ho poskytují 3x více než pomeranče. Kromě toho, že se plody rakytníku používají do džemů, zavařenin, koláčů a nápojů, můžete je zobat i jen tak. Na chuť.
Rakytník pro silnou imunitu
Mimo to plody obsahují množství látek, které mají schopnost snižovat obsah tuků a cholesterolu a chránit organismus před sklerózou. Jejich konzumace podporuje také regeneraci celého těla, imunitní systém a hojení ran, jak dokazují studie.
Obsahuje ale také antioxidanty, které tělo chrání před stárnutím a nemocemi, jako je například rakovina a srdeční choroby, jak ukazují studie.
Rakytník se používal v lékařství odjakživa. Ukázalo se, že prospívá trávení, zdraví kůže a srdce a zmírňuje záněty. V knize Rady bylináře Pavla se navíc píše: “Rakytníkový olej ze semen a bobulí má velkou biologickou hodnotu. Je vynikajícícm lékem při popálení kůže rentgenovým a radiovým zážením. Používá se k léčbě rakoviny hrdla, zánětu dutiny hrdla, při zánětech pochvy, žaludečních a bércových vředech. Nálev z listů se používá jako posilující a krev čistící prostředek, při dně a revmatismu.”
Podle autorů studie z roku 2021 má rakytník antibakteriální, antimykotické a protizánětlivé účinky na lidský organismus.
Kromě toho může rakytník řešetlákový díky vysokému obsahu omega-6 mastných kyselin a kyseliny gama linolové pomoci při menstruačních bolestech regulací hladiny hormonů. Kyselina gama linolová podporuje uvolňování ženských hormonů, které regulují menstruační cyklus.
3 důvody, proč zařadit rakytník do jídelníčku
- Může podpořit zdraví trávicího traktu – Díky přítomnosti vitaminů A, B1, B2, B6 a C je rakytník prospěšný zejména pro vaše střeva. Pomáhá pečovat o střevní sliznici, zmírňuje zácpu a pálení žáhy, urychluje metabolismus a pomáhá regulovat hladinu glukózy.
- Může posílit váš imunitní systém – Rakytník může pomoci chránit vaše tělo před infekcemi. Odborníci tento účinek z velké části přisuzují vysokému obsahu flavonoidů. Flavonoidy jsou prospěšné rostlinné sloučeniny, které mohou posilovat váš imunitní systém tím, že zvyšují odolnost vůči nemocem, jak ukazují studie.Rakytníkový olej obsahuje také velké množství antioxidantů, které mohou podobně bránit tělo proti mikrobům.
- Může podporovat zdraví srdce – Rakytník prospívá srdci několika způsoby. Předně je bohatý na fytosteroly, které v těle působí jako silné antioxidanty a navíc působí protizánětlivě. To znamená, že chrání tělo před poškozením a nemocemi – včetně onemocnění srdce, jak ukazují studie. Tyto sloučeniny také pomáhají blokovat vstřebávání cholesterolu ze stravy, což může zabránit tomu, aby LDL (špatný) cholesterol ucpával cévy a tepny.
Ve 30 denní studii pomáhalo užívání 0,75 ml rakytníkového oleje denně snižovat hladinu krevního tlaku u lidí s vysokým krevním tlakem. U osob s vysokou hladinou cholesterolu se snížila také hladina triglyceridů a celkového a LDL (špatného) cholesterolu. U lidí s normálním krevním tlakem a hladinou cholesterolu však byly účinky méně výrazné.
Jestli vás rakytník přesvědčil o své výjimečnosti, a my věříme, že ano, není nic jednoduššího než jej zařadit do jídelníčku. Jak? Zkuste to nejdříve s čajem. Nám se osvědčily čajové směsi Přírodní bylinný čaj – Vitalita a Přírodní čaj na podporu imunity – Imunita, oba od české značky CANNOR. Záleží jen na vás, co zrovna potřebujete svému tělu dopřát. Obě směsi podporují imunitu, obranyschopnost a odolnost organismu a díky čistě přírodnímu složení vám dodají vitalitu.
Rakytník v kosmetice. 4 situace, kdy zachrání pleť
Cenný rakytníkový olej nalezneme v celé řadě kosmetických produktů. Důvod? Na pleť má velice blahodárné účinky! Je tak bohatý na vitamíny, minerály a antioxidanty, že může pomoci zvýšit hydrataci, zmírnit kožní záněty a chránit pleť před stárnutím.
- Rakytník obsahuje vzácnou omega-7 mastnou kyselinu, která je známá svými protizánětlivými vlastnostmi a pomáhá udržovat pleť hydratovanou a zářivou.
- Plody rakytníku jsou bohaté na antioxidanty, jako je zeaxantin, lutein a karotenoidy. Tyto látky pomáhají chránit pleť před škodlivými účinky slunečního záření a zlepšují její strukturu.
- Rakytník podporuje procesy hojení a regenerace pokožky. Pomáhá snižovat záněty, což může pomoci při léčbě akné a jiných kožních problémů.
- Rakytníkový olej je vynikajícím přírodním produktem pro péči o citlivé oční okolí. Jeho unikátní složení a vlastnosti mohou pomoci řešit některé z nejběžnějších problémů spojených s touto oblastí, jako jsou vrásky, suchost, podráždění a tmavé kruhy. Rakytníkový olej může pomoci zlepšit vzhled tmavých kruhů díky svým protizánětlivým a tonizujícím vlastnostem. Pravidelná aplikace může pomoci rozjasnit tuto oblast pokožky.
Na síle rakytníku je postavený i Noční oční balzám, který je obohacen i o Koenzym Q10 a opunciový olej. Společně tak pomáhají očnímu okolí – redukují vrásky i tmavé kruhy pod očima. Noční oční balzám má díky rakytníku zlatavou barvu.
Sílu rakytníku si mohou vychutnat i naše rty. Lip Balm – Intensive care je přesně ten balzámek na rty, který díky vzácným olejům – nejen z rakytníku, ale třeba i z jahodových semínek – pomáhá zvláčňovat suché, popraskané rty a to bez kapky chemie.